Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

За Киев » Социум

Обзоры новостей
Добавить RSS Начало « За Киев «Социум

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10...>> 13

Як священик на Франківщині навчив селян заробляти на сортуванні сміття та компостувати опале листя

Священик Василь Завірач у селищі Більшівці Івано-Франківської області навчив селян заробляти на сортуванні сміття та компостувати опале листя.
Роздільно збирати відходи отець закликав на своїх проповідях у церкві більше 10 років.
"Майже кожної неділі шукав можливість розповісти про екологію, навіть пов’язував з євангельською темою, – розповідає священик. - Згадував, що природа створена Богом і це власність Бога, а ми тимчасово нею користуємось, нам залишили наші предки чисту природу, ріки, озера, сади, ліси, а що лишаємо ми?".
А ситуація у Більшівцях бажала кращого. «Раз на два тижні у село приїжджала машина і забирала пакети зі сміттям, які місцеві залишали за воротами своїх будинків, і везла на звалище, - говорить він. – Навіть при наявності декількох баків упаковки з-під морозива, печива та консервних банок валялися посеред вулиці».
Василь Завірач закликав вірян не використовували одноразовий пластик. «Коли у селі почали частіше розливати молоко у пластикові пляшки, казав їм: "люди, то пластик, одноразова тара, яка не розкладається, - розповідає священник. - Якось почув від покійного Любомира Гузара: "Бог прощає завжди, людина – інколи, а природа – ніколи".
Наприкінці осені 2016 року завдяки спільній ініціативі Василя Завірача та Бюро УГКЦ з питань екології у Більшівцях встановили 11 майданчиків для сортування сміття.
«У кожному – по 5-6 контейнерів для пластику, паперу, картону, темного та світлого скла, - пояснює отець. - Інструкції з правилами сортуваннями розмістили на кожному майданчику й окремо роздавали селянам у вигляді буклетів, я у церкві роздавав матеріали і вчив вірян, як правильно сортувати сміття».
Результат не забарився, зауважує Василь Завірач. «Бачив, як жінки, яким за 80, відкручують корок пластикової пляшки, стискають її і кидають у бак, - згадує він. - Папір окремо, картон окремо, склотару – світлі й темні пляшки - роздільно збираємо».
Потім призначили працівника, який дивився за контейнерами для сортування і стежив, коли вони наповняться. Місцеві підприємці допомагали з транспортом, яким вивозили вторсировину на переробку в Івано-Франківськ.
З часом контейнери для сортування сміття церква передала у комунальну власність. «Сільрада має контролювати й вивозити сміття, а якщо не буде виконувати покладені на неї зобов’язання можемо розірвати договір, – розповідає священик.– Церква посприяла, допомогла поставити у селищі контейнери, навчила, як правильно сортувати непотріб, але ж церква має й інші справи».
За першу здачу вторсировини громада Більшівців отримала 800 гривень, на які придбали 40 саджанців яблунь – 30 посадили на території школи, 5 на подвір’ї церкви, а ще 5 – біля дитсадка.
Майбутні першокласники та випускники школи разом садили дерева.
Зараз вже 70% селян сортують відходи, а на кошти виручені від наступної здачі вторсировини встановили дитячий майданчик у місцевому Парку пам\'яті.
«Коли планували дитмайданчик, дискутували, чи доцільно ставити місце для дітей саме у Парку пам’яті, де колись у болото кидали вбитих хлопців-партизанів, – пригадує отець. - Але дитмайданчик у такому місці має свій символізм: хлопці-партизани не чули ні сміху, ні радості дітей, своїх не мали, а якщо й встигли народити своїх, то їх виховували чужі люди».
Раніше у Більшівцях не було місця, де б можна було проводити час з дітьми.
Пам’ятник Небесній сотні та свердловина з водою в Парку пам’яті – теж ініціатива Завірача.
Гроші на встановлення пам’ятника священику дав місцевий мешканець.
Священик прагне навчити селян перестати носити на кладовище пластикові квіти і вінки та припинити палити опале листя. «Деякі кажуть: та то ж лише один вінок, а я відповідаю: а для чого він, хочете зробити приємність покійному, а живим що?», - розповідає Василь Завірач.
Торік разом із школярами старших класів отець влаштував акцію протесту "Ні підпалам!" – пройшовся з учнями вулицями села, дійшли до сільради і попросили голову зробити щось для того, щоб припинити спалювання листя.
«На своєму городі я складаю бур’яни і листя в одному місці, потім маю чим удобрити город, - пояснює священник. - У церкві кожного разу кажу селянам, щоб і вони робили так».
Зараз у Більшівцях триває конкурс: тій частині села, територія якої буде найчистішою, зроблять якийсь подарунок для дітей. Наприклад, встановлять пісочницю або гойдалку.
ecotown
http://zakyiv.com/index.php?nma=news&fla=stat&cat_id=3&nums=128936
Оценка: - | -;
Просмотров: 51 раз(а); 15:07 07/06/2018

Оценить:
Оценка: - | - Последнее: -


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

<< В программу "Доступное жилье" внесли изменения: важные разъяснения для переселенцев Украинцы съездили в ЕС по безвизу 500 тысяч раз >>


Страница сгенерирована за 0.09 сек..