Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

Статьи: Социум

Від первісного зображення - до Християнського та Мальтійського Хреста

Добавлено: 2009-01-23 21:45:55

    Релігійно-містичне значення хрест одержав   задовго  до нової ери.З  У11 по 1У тисячоліття до н.е.  хрестоподібні мотиви поширювалися  у Передній Азії,  в   Єгипті, дійшли    до Європи.
    Як знак таємних вченій,   хрест був відомий у  древній Халдеї, Ассірії,  Вавілонії.  Хрест причетний до часів древнього Єгипту, цей знак вважався містичним в Індії. Мав релігійне значення  в Тібеті. Він високо шанований у Китаї та Японії; в Африці  знак Хреста  виступав    нарівні із  зображенням    Сонця.   На грудях статуї Будди  - а буддизм виник  за 600 років до християнства -  теж було зображення хреста.
   Вищим символом християнства  цей знак  став  в  ІУстолітті - після  того, як  „віднайшли” хреста, на якому   був розп”ятий  Ісус. Є   й така думка (підтверджена видатним  богословом  Тертулліаном), що  знак хреста на зразок  грецької літери   Т, який  єгиптяни вважали емблемою   щастя  й радості, ймовірно,  християни могли  запозичили, як емблему  загробного  блаженного життя.
   Те, що хрест використовується  в атрибутиці зовсім різних і  навіть ворогуючих між собою релігій, наводить на думку про те, що в  основі його культу  -  закони загальнолюдської психіки,  притаманні усім народам.
   В якості богослужебного символу,  хрест означає єдність  духовного й матеріального світів. Християнський  хрест  розлядають і як такий,  що  «...  збере в єдине ціле чотири сторони квадратного світу”. Можна  сказати, що  Червоний хрест  так само  є  відкритий усьому  світові.
    Ще один знак має  відношення до  нашої теми – це восьмикінечний  так званий мальтійський хрест.   Він походить від   „іоаннітів-госпітальєрів”, членів  духовно-лицарського ордена, який засновано на початку Х11 ст. в Палестині.     З 1530 року, волею історичних подій,  резиденція іоаннітів  опиняється на острові Мальта. Звідси й  нова назва - Мальтійський орден, з   однойменним символом. Мальтійський хрест створений  з”єднанням чотирьох списів, які формують вісьмикінцевого хреста, де кожен кінець означає одну з вісімки чеснот. Крім емблеми на одязі, його спочатку прикріпляли до чоток, потім носили на шиї  та в петлицях. Мальтійський хрест, як нагороду, було введено в Італії, Австрії, Пруссії, Іспанії. Як  відзнаку, його розповсюджено в інших католицьких державах, прийшов він і в Росію. Тодішні стосунки   Російської  імперії з Мальтою й орденом базувалися на спільній боротьбі з турками.     Цар Павло 1  конвенцією  від 4 січня  1797 р. започаткував у своїй державі велике  пріорство іонійське, мовою документа: „со всеми теми отличностями, преимуществами  и почестями, коими знаменитый орден сей  пользуется в других местах по уважению и благорасположению  государей». Мальтійський хрест  став навіть   елементом  герба Російської  імперії... Першим  вельможею, який красувався зі  знаком Мальтійського ордена на грудях,  був  граф Шереметєв. А художник  Володимир Боровіковський  змалював  імператора  Павла 1 у вбранні  вищого ієрарха Мальтійського ордена. 
   В Україні тих часів герби з  мальтійським хрестом мали такі міста як Миргород Полтавської губернії;   Погар, Бонза й Конотоп  на Чернігівщині; місто Ковель  у Волинській губернії та інші.
  Син Павла1, цар Олександр,  прийшовши до влади, наказав вилучити  зображення Мальтійського хреста  з  російського герба,  а з 1817 року  орден припинив  офіційне існування  у Російській імперії.   
     До речі зазначимо, що мальтійський хрест був і першим штемпелем, яким гасилися поштові відправлення  з 1840 по 1844 р.  
     Мальтійський орден    продовжує свою діяльність, з 1834 року  й понині його центр знаходиться у Римі. Орден  випускає свої марки, монети і паспорти, підтримує дипломатичні стосунки аж із 50 країнами, має своє  періодичне  видання. 
     У 1988 році його чисельність складала  більше  100 тисяч чоловік. До речі, потрапити туди не аристократам, як раніше, так і в наші дні, надзвичайно важко. Як світова організація, Мальтійський орден  відомий своєю  благочинною діяльністю, фактично він виконує функції Червоного хреста: фінансує медичні служби в різних країнах, утримує велику кількість лікарень, притулків для літніх людей, тощо. Мальтійський орден, єднаючи  на сьогодні 10 тисяч кавалерів  усіх національностей  і мільйон асоційованих членів, є однією з найпотужніших  благочинних організацій  у світі.


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
Комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Страница сгенерирована за 0.023 сек..