Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

Статьи: Киев - былое

Зображення Архангела Михаїла на Київському гербі різних років не є ідентичним.

Добавлено: 2012-11-30 13:55:58

  З огляду на історію: ще  в  австрійській імперії Архангел Михаїл вважався  небесним заступником королівства Галичини й Володимерії, його  зображали на гербах західноукраїнських міст,  на знаменах січових стрільців тощо. 1917 року, коли Чорноморський флот після повалення Російської імперії присягнув на вірність Україні, зображення Архістратига Михаїла як Святого Борця проти пекельних більшовицьких сил було поміщено на прапорі командуючого Українським чорноморським флотом.
   Зображення Архангела Михаїла на Київському гербі різних років не є ідентичним. Аналізуючи його еволюці ю, бачимо, що варіації визначаються змінами в статусі Києва.  Найдавніші з відомих зобра­жень  однозначно засвідчують дохристиянські походження цього образу. На цих зображеннях Архістратиг тримає знаки державної влади наших предків — "Кий" (царський жезл увінчаний Тризубом) та "Володарське яблуко" (символ держави). Такі знаки мали скитські царі (Савмак, Фардзой, Рескупорид) та київські князі скитської династії від міфічного Кия до Осколода, або Аскольда ("осколод — самоназва українських скитів, аналогічно як "саки", або "шак'я" — азійських.)' Символіку київських князів скитської династії перейняли й Рюриковичі. Бачимо Тризуб на знамені Святослава, на монетах Володимира, на  печатці Монамаховичів (причому через століття після прийняття християнства!).
   З утвердженням християнства символ Тризуба поступово змінюється символом Хреста. З утратою незалежності Києва зображення Михаїла втрачає державну символіку ("Кия" і "Яблука"), яку замінює  зброя. В такий спосіб символіка суверенності герба поступається символіці васальності. За часів козацького ренессансу Архістратигу повернуто державний "Кий" у вигляді християнського лябарума. Після поразки козацької руху і загарбання Київських земель Російською імперією у Архістратига знову відібрано символіку суверена.
   Показовою є також еволюція барв герба. Згідно з давньоарійськими традиціями барв (чорна — народ, червона — воїни, біла правителі) первісне зображення Архістратига Михаїла як знака київських Мономаховичів — (воїнів-правителів) було черво- білим (білий Михаїл на червоному тлі). В цих же барвах зображався герб і в часи Речі Посполитої, де панували магнати, тобто ті самі воїни-правителі (польський герб — білий орел на червоному тлі, литовський — білий вершник на червоному). Однак в міру того, як герб розширював свою репрезентативність і ставав національним, магнатські барви змінювались у ньому на національні - червоне тло замінилось на голубе, а довкола голови з'явилась золота аура (німб).

 

 

 

 

 


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
Комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Страница сгенерирована за 0.044 сек..