Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

Статьи: Киев - былое

МЕДИЦИНА ТА АПТЕКИ В СТАРОДАВНІ ЧАСИ

Автор: N.Gavr
Добавлено: 2007-11-16 12:20:09

     У сиву давнину  лікарські засоби готувалися  безпосередньо тими, хто опікувався здоров”ям  хворих: знахарями, шаманами, чаклунами, волхвами, ворожками. Лише згодом  відбулося відокремлення  та усамостійнення  аптек.
     Найдавнішу  з таких було відкрито  під час археологічних розкопок  античного міста Помпеї в Італії ( яке загинуло 24 серпня  79 року нової ери). У 2 столітті нової ери  славетний лікар  та природознавець  Клавдій Гален тримав аптеку у Римі. Гален почав застосовувати  витяжки з  природних речовин, удосконалювати технології отримання лікарських препаратів. Розробив понад 20 лікарських форм.: порошки, пігулки, мазі, екстракти, відвари, мікстури та інші.
     Гален встановив  певні вагові  та об ємні співвідношення  при виготовленні екстрактів, настоїв та відварів з різних частин рослин (коренів, листя та ін.). Ці витяжки  стали популярними у медиків усіх країн  Європи і в  16 столітті  дістали назву  галенових препаратів. Багато з них ефективні й понині, приміром, рекомендовані для подолання застуди дихальних шляхів.
      Пізніше, у ІХ столітті,  з”явилися офіційні  державні правила  виготовлення ліків – книги-праобрази сучасних фармакопей.
      Першопроходці лікарської справи у наших   древніх   слав”янських   пращурів  та їх спадкоємців -  лікарів Київської Русі - вібрали  майже весь світовий досвід зцілювання недуг й додали своє. Адже українським алхімікам (так, до речі, називали у середньовіччі  і філософів, і хіміків) належала пальма першості  у  застосуванні в медичних потребах поташу й попелу. Давні  українські (або, як казали в той час – руські ) лікарі золою  й попелом вигоювали  застарілі рани та   опіки. А   “поташні ями”  були неодмінним атрибутом кожного лікарського подвір”я.
     Пізніше, у  вісімнадцятому столітті,  мандрівник   Йоганн  Мюллер,   котрий відвідав  Києво-Подільську  аптеку  1787 року,  зазначав, що   кабінет її власника Георга Бунге  був прикрашений  портретами древніх мудреців  -  Гіппократа, Авіценни. А  могли бути на додаток до них і  образи тих, хто  відкрив нову сторінку лікувальної  справи  у Києві та навчився  зцілювати людей мінералами: широко  застосовували   у давньоукраїнській  медицині   дьоготь, смолу,  нафту, грязі й   такі  мінерали,  як, приміром, сурму, вапно, крейду, глину. Із літописів, які містять відомості про  стан медицини  і фармації  в київській Русі  відомо, що у народній медицині та практиці  професійних лікарів княжих часів  використовувалися цілющі властивості таких рослин як  полин, ревінь, бодяга, кропива, кора ясена, подорожник, чемериця.  Іноді, “з гріхом пополам” використовували й зовсім екзотичні компоненти :  від павука-хрестовика, каракурта, скорпіона ...- до чорного таргана й гадюки звичайної... Ними, до слова, користуються й деякі сучасні лікарі-гомеопати.
     Історики твердять, що початок  львівської фармацеї  сягає другої половини  13 ст. Саме тоді Констанція,  дружина  князя Даниловича, заснувала при Домініканському монастиреві перші у місті Львів шпиталь  та  аптеку. У другій половині 16 ст.  створюється аптечна мережа  на Правобережній Україні.
      Щодо нашої столиці – повідомлення  київського губернатора  від 10 серпня  1711 року  підтверджує, що  на початку  18 ст.  в Києві вже був на  казенній службі  лікар і при ньому - аптека. Найперша ж приватна аптека відкрита  “власним коштом” на Подолі, Йоганом (Іваном) Гейтером. Йому було даровано  “привілеї на заснування  партикулярної аптеки, в якій би ліки видавались за плату”. Про цю аптеку – окрема  розмова. А на другу половину 18-го століття взагалі російська фармакопея ( станом на  1778 р.) складалася на 80 відсоток  з ліків  рослинного походження, 13 % становили  хімікати, а 7% припадало  на ліки тваринного походження.

 

 


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
Комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Страница сгенерирована за 0.04 сек..