Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

Статьи: Калейдоскоп фактов

ВІДВОЛІКАННЯ ТА ПОКАРАННЯ

Добавлено: 2008-04-16 10:14:49

    Досвід  та роздуми  знавця дитячої психології  відзначають таке.
   Перш за все він  звертає увагу   на загрози, які, на його думку,  завжди таяться,  коли застосовують карання. Таких загроз, щонайменше, п'ять.
   1/ Дуже часте покарання  не виправляє поведінку дитини, а лише змінює її: одна провина заміниться іншою, теж неправильною й  шкідливою для психічного здоров'я  дитини.    
   2/ Покарання може викликати в дитини  сильне побоювання  втратити батьківську любов. Маля  відчує себе відкинутим, у нього виникає почуття  ревнощів до  брата, сестри, а  часом і до батьків.
    3/ У покараної дитини  не виключена поява й ворожого почуття до батьків, що породить в її свідомості  величезну дилему:  кінець кінцем виникає конфлікт  на ґрунті боротьби двох почуттів - любові  (адже він любить своїх батьків) і ненависті  (яка виникла після покарання).
     4/ Часті кари так чи інакше спонукають дитину   залишатися інфантильною. Найчастіше карають за яку-небудь дитячу витівку або  щось заборонне. І дитина може вирішити, що можна продовжувати в такому дусі нескінченно - очистивши совість тим, що терпить покарання  розсерджених батьків.
    5/  Іноді  дитина навіть  може використати покарання , щоб привернути  до себе увагу - нехай і не обов'язково позитивну:  зате мама покине свої справи на кухні й попрямує поговорити  з  дочкою, яка  в чомусь завинила.
     З огляду на   можливість різного роду психологічного ризику,  важливо знати, чим же  можна замінити покарання.     Аллан  Фромм   пропонує  п'ять замінників.
    1/ Т е р п і н н я,  це головна й найбільша батьківська чеснота: не треба вдаватися до покарань раніше, ніж дитині виповниться 2,5-3 роки. З цього часу вона буде у змозі зрозуміти, що покарання  - засіб  навчити правильному поводженню (й іноді - результат його невірних  вчинків), а не прояв  злої волі батьків. Психолог радить іноді пожартувати з приводу покарання й навіть придумати яку-небудь гру,  у якій дитина має змогу або привід покарати вас. У цьому випадку   вона відчує, що й ви, батьки,  підкоряєтеся   таким самим  правилам. Відтоді маля буде менше гніватися й ображатися, коли несе покарання.
    2/ П о я с н е н н я м  можна домогтися успіху. Постарайтеся пояснити своїй дитині, ЧОМУ її поводження неправильне, але будьте гранично небагатослівними.
    3/  В і д в о л і к а н н я - замінник номер три. Постарайтеся запропонувати дитині що-небудь більш привабливе, чим те, чого вона  зараз жадає .
    4/  Н е с п і ш н і с т ь.  Не поспішаєте відразу карати сина або  дочку -  зачекайте, поки вчинок повториться.
     5/  Н а г о р о д и.  Вмійте  похвалити  й винагородити дитину     за гарну поведінку - замість того, щоб лише сприймати її просто звичайною. Це збудить в  дитині бажання  бути гарною,  і вам удасться  поступово й безболісно  (в порівнянні з тією шкодою, що принесе покарання) змінити поведінку  в кращий бік.
     Якщо ви  вважаєте, що покарання все-таки необхідно застосувати в дисциплінарних цілях - зробіть це за допомогою  „позбавлення привілеїв”. Це набагато  краще, ніж кричати й вимагати  розплати, немов торговець. Можна, наприклад, нагадати,  що ви попереджали  (обіцяли не дати солодкого, якщо він буде погано поводитися) -  і от тепер  дотримуєте  свого слова.
  Будьте терплячі й пам”ятайте, що дитина не хоче бути поганою. Це  від вас залежить (на основі добрих стосунків)  можливість викликати в неї  бажання  прийняти  ваше керівництво й контроль над  її  вчинками.

 

 

 

 

 


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
Комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Страница сгенерирована за 0.031 сек..