Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

Статьи: Самопознание

ЛЮДИНА-ЗВІР: ЩО ЦЕ ТАКЕ?

Добавлено: 2008-04-16 11:09:24

   У сиву давнину жорстокий хижак був для людей символом сили, ночі, зими й навіть смерті - єгипетський бог із головою вовка супроводжував небіжчиків у країну мертвих. Геродот оповідав про північно-європейське балтське плем”я, яке щорік на день-два перетворювалося на вовків. За іншими джерелами, воїни-балти прислуговувалися богу-вовку, бо ж  ішли до бою, блекоти об”ївшися: споживання цієї наркотичної рослини було складовою спеціального ритуалу.     До речі, у Древньому Римі й пресвітлий Аполлон був перевертнем, одне з його імен – Лікейос...Дослідники українського фольклору знайшли історії про  перетворення жінки-відьми  на білого вовка. Поміж міфами, легендами,  народними казками про “сірого”,  збереглися й історичні відомості щодо масових  істерій, які котилися  Європою. У XIY столітті у недоброму запідозрювали собак – родичів вовка. Через два століття – новий злет “перевертнеманії”, який  тривав у Франції з 1570 по 1610 рік. З одного боку, він супроводжувався радикальною  боротьбою із одержимими, а  з іншого – «теоретичними дискусіями»  під час  допитів. Одним із найгучніших був  тоді  процес Жиля Гарньє, що наводив жах на мешканців північних французьких містечок. На думку сучасників, він продав  душу дияволові,  якось зустрівшися із ним у лісі, й натомість дістав зілля, за допомогою якого міг перетворюватися на вовка. Збереглися протоколи  допитів у місті Доле   від 1574 року. Ж. Гарньє справді гвалтував жінок, убивав дітей, навіть був канібалом. Свідчень подібних випадків збереглося небагато – задокументовано одиниці з тисяч.
    Крім змови з самим дияволом,  прокляттями, навроченням й тому подібним, були й інші спроби пояснити лікантропію.        Майже двохтисячолітня історія дає тлумачення цього явища як психічного синдрому. Прихильниками такої версії були   древні вчені та лікарі Марцелл Сидонський, Гален, Вергілій. А в трактаті  сьомого сторіччя Павло з Егіни писав: «Ті, кого мучить лікантропія,  виходять уночі;  у всьому наслідуючи вовків, вони нишпорять біля поховань до самого ранку. Розпізнати таких людей ти зможеш за такими ознаками : вони бліді, їхній  лик немічний, очі сухі, язик зовсім сухий і слина не тече, але вони знемагають від спраги; а ноги їхні покриті невигойними  саднами від постійних падінь». Далі йде суттєве зауваження: «Тобі слід знати, що лікантропія є різновидом меланхолії». Цю недугу  лікували в ті часи кровопусканнями аж до стану непритомності. 
      Та все ж тривалий час  переважала релігійно-забобонне трактування. З  1800 року почали  будувати великі спеціальні заклади для психічнохворих. Потім з”явилися й  наукові дослідження.            
     З 1975 року  англомовні та  французькі  наукові журнали друкують описи лікантропів-«перевертнів», замаскованих під різними назвами. У Японії 1984 року  було зафіксовано синдром  «кицуне-цуки»: хворі мають себе за  підступних  лисиць. Американський вчений  Ричард  Нолл у своїй книзі додав до античних  історій десятки сучасних, коли нещасні уявляли себе різними тваринами, зокрема й невідомими.    Так, одному молодому американцю здавалося, що він кіт, ув”язнений у людському  тілі. Маючи  високооплачувану роботу й комфортні умови життя, він майже весь вільний час віддавав спілкуванню з мурчиками й навіть полював разом із ними на мишей. Інтенсивне  шестилітнє  лікування так і не позбавило його  цієї  манії.
       Окрім “вовків”,  “лисиць”, доводилося   рятувати  від себе самого “кролика” й бідолаху, який  вважав себе птахом . Він «дзьобав» їжу  та швидко  махав  удаваними  крилами. Не виключено, що лікантропи, які уявляють себе хижаками, можуть вбивати людей  з подальшим їх поїданням.
    Цікаво, що у більшості хворих аналізи електроенцефалограм (ЕЕГ) та найновішої томографії мозку не показали жодних специфічних відхилень. Що ж це за біда така?
   Сучасні психоаналітики поділяють погляд Карла Юнга на лікантропію як знаряддя вдоволення сексуальных, садистських, та різних інших нездорових інстинктів». При цьому дивні риси поведінки вважають наслідком дії «уламків душі» або «автономних  комплексів”,  які існують  у підсвідомості й виступають суперниками  з «душею»   за право контролю  над свідомими процесами  й тілом. Тому при хворобливому перекосі психіки  незалежні комплекси перемагають й «звіроподібне»  випливає  на поверхню. На думку видатного швейцарського  психоаналітика  Карла  Юнга,  у глибоких шарах колективної підсвідомості  відбито весь   еволюційний шлях людства. Та й підсвідомість будь-якої людини теж насичена   слідами різноманітних  життєвих  вражень, думок і досвіду (а можливо й генетичної пам”яті), котрі    зберігаються  незалежно від нашої волі. Добре, коли  ці сліди  неосмисленого досвіду спровокують геніальне відкриття. Однак,  у  лиху годину вони можуть виринути і як безконтрольні емоції, потворні збочення, усілякі  манії… 
       Юнг писав: “Психічна реальність – єдина очевидність. І наш свідомий розум  не є єдиним управителем усього нашого індивідуального; він – уповноважений, проте  не завжди господар... наших думок. Ми завжди – індивідуально і колективно -  перебуваємо під впливом енергії, яку не  усвідомлюємо” .
     Коли в людині порушується баланс тваринного й  духовного витоків, може виникнути патологічний  ухил у бік асоціальної та антилюдської поведінки . Звіроподібні імпульси,  які йдуть з  глибокої підсвідомості, особливо активізуються  під час нестабільних, нездорових умов у суспільстві.       Залишається  сподіватися на  подальше еволюційне «олюднення», яке зведе нанівець явища лікантропії й усілякого роду прояву  «звіра всередині людини» .      Людина – велика таємниця, до якої наука  тільки підступається . Одне можна порадити читачам: завжди тримати свою психіку під контролем.

 

 


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
Комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Страница сгенерирована за 0.092 сек..