Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

Статьи: Киев - былое

«Гамбурзьку» мінеральну воду кияни пили 270 років тому

Добавлено: 2008-12-31 12:07:30

      Генерал Патрик Гордон, який керував  розбудовою  Печерської фортеці, 15  травня 1684 року в своєму зверненні до Москви просив прислати «лікаря з аптекою». Уряд виконав побажання. Документи свідчать: за повідомленнями київського гу­бернатора, на початку XVIII століття в Києві вже перебував на казенній службі лікар, і при ньому - аптека. Втім, це слово у перекладі з грецької означає "склад". То­му туг йдеться саме про створення па По­долі аптечного складу для військових частин, який ще називали магазином. Це було в 1715 році. Керував ним німець-провізор Ведель. 3 двома пом1чниками. Згодом –після затвердження указом Петра 1 від 1721 року дозволу в "губерниях и про­винциях аптеки содержать вольные" - 3'явилася така і в нашійстолиці.
    Першу приватну аптеку на Подолі відкрив "власним коштом" Йоган (Іван) Гейтер. 12 липня 1728 р. іменним указом імператора Петра II Олексійовича йому даровано цю «привілею» Сам Гейтер був лікарем і водночас хіміком. Віні зпочаткував професійну фармацію на берегахДніпра. У 1751 році вона стала власністю Георга Фрідріха Бунге, зятя 1вана Гейге­ра. Європейська освіта, талант, працелюбство та велика кількість нащадків-послідовників піднесли авторитет закладу до найвищого рівня. Згодом син Бунге, Андрій, заснував наКуренівці"ботанічнийгород", де культивували лікарські рослини. Невдовзі талановитий хлопець. (йому належить відкриття знаменитих київських синіх барвників для тканин з вовни, (що вилучалися з трави вайди) запросив помічником та компаньйоном видатного харківського хімікай фармацевта Івана Тецнера, котрому доручив "рецептурну частину і лабораторію з усіма матеріалами та медикаментами". Згодом заклад перейшов у власність Івана Тецнера, бо він став чоловіком дочки Григорія Бунге. 3 цієюродиною  пов'язаний ще один поді|бний заклад - на  Думській площі. Після Тецнера Києво-Подільська вільна аптека змінила кількох господарів, аж поки 1839 року не припинила  свого існування.
    Цікаво, то в XIX столпл в аптеках готували концентратимінеральних вод аж за 70 (!) прописами. Так піклувалися про тих,  хто не зміг поїхати на курорт, «на води».
     Була рецептура зельтерськоЇ, карлсбадської, єсентуків  № 4, №17…,  а ще -  гамбурзької. Рецепти збереглися понині: раритетний фоліант можна побачити  зову ж  таки в аптеці, неподалік від Фролівського монастиря. 3 1988 року, після проведения археологічних досліджень, відкрито  Музей фармації  України.

 

 

 

 

 

 

 

 


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
Комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Страница сгенерирована за 0.026 сек..