Нина ГАВР - Гавришова Нина Андреевна, журналист, кандидат биологических наук. Персональный сайт. Мысли, размышления, анализ, советы, народная мудрость.

Записки журналиста

Статьи: Здоровье

ПЕРШИЙ КРИМСЬКИЙ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНИЙ САНАТОРІЙ

Автор: N.Gavr
E-Mail: tchik@i.com.ua
Добавлено: 2007-10-16 15:03:51

      Наприкінці ХІХ – початку ХХ століть почали діяти санаторії - для лікування не тільки багатих, але й бідних хворих на туберкульоз. Так, 1899 року, за  ініціативи княгині Марії Барятинської, було відкрито «Ялтинську санаторію для недостатніх сухотних хворих впам'ять імператора Олександра ІІІ”. Мовою документа:  “санаторий находился в ведении” товариства Червоного Хреста. Земля для нього (19 десятин) була виділена з царського маєтку «Массандра». Частина коштів на будівництво видана Державним казначейством, решта зібрана  “ по подписке”. Деякі громадські організації заснували у санаторії свої стипендії – 400 руб. на рік. А архітектор О.Є. Венегер безоплатно розробив загальний проект й детальні плани перших корпусів, а також керував будівництвом. Прийнято  американську  систему -   окремих павільйонів . Побудовано одноповерхову та три двоповерхові будівлі, в яких були їдальня, а також  більярдна та бібліотека. Приміщення й інтер'єр були гігієнічними,  зручними. Санаторій “ в пам”ять Олександра ІІІ” розташовано  поблизу моря, проміж містом та нижньою Массандрою. На допомогу сприятливим для хворих кліматичним умовам  ставав й “суворий” режим, обов”зковий для всіх. Курити в приміщеннях та  на верандах - заборонено. У  певні години прописувався повний спокій – пацієнти мали лежати  на веранді, при тому не дозволялося ані читати, ані розмовляти. Заборонялося у такі часи вимагати до себе  дзвінком персонал для особистих послуг. Й у такий спосіб забезпечувався відновлювлюючий сили спокій, необхідний для виснажених  туберкульозом  людей.

 

 

 

     Ще трохи про організацію лікування: кожен мав власну  “плювалку”,  градусник та  рукавицю для  вологих обтирань. Усе це свідчить про врахування особливостей захворювання й,  в сутності, йдеться  про  так званий  сучасний “системний підхід” , хоча й не було  такого в лексіконі  у ті часи.

 

 

 

     Впроваджено  й своєрідне , як нині кажемо, ”  ноу хау” . Справа  у тому , що  1867 року  приїхав до  Ялти  лікар В. Н. Дмитрієв , сам хворий  на туберкульоз легенів. Він 20 років присвятив вивченню клімату південного берега Криму (ПБК), його  особливостей, своїми власними силами він методично виконував  метеорологічні спостереження , був й у складі комісії з питань організації  та побудови санаторія. Дмитрієв до того ж керував і Ялтинським відділенням тодішнього Російського товариства “охраны народного здравия”, вивчав вплив на хворих морських ванн й аеротерапії. Саме він уперше запропонував лікування туберкульозу виноградом й кефіром,  опублікував 1878 року книгу  «Лікування виноградом в Ялті й на південному березі Криму». Дещо пізніше (1886 рік), даючи наукове пояснення кліматичному лікуванню, вказав на роль винограда при лікуванні туберкульозу і його послідовник  Ф. Т. Штангеєв, написавши монографію «Лечение легочной чахотки в Ялте». Можна сказати  найпередовіші методи  використовували  тут  фахівці експериментатори. Аеротерапія,  вітаміни (  у тому числі -  С,  якого багато містить    виноград) ,  душевний спокій  –  й понині вважають дуже важливими   складовими  для зцілення  від туберкульозу. Дійсно, сама лише  найсучасніша хіміотерапія – безсила  перед  хворобою усього організму ,  котра  має  й глибоке  соціальне коріння.

 

 

 

    А для надходження до  санаторія треба було: написати “прошение” на ім'я княгині Барятинської, додати довідку від доктора, який раніше лікував хворого, а ще (знову ж таки мовою документів)  –  “свидетельство политической благонадежности”. Не приймалися пацієнти, які потребувати спеціального догляду;  з лихоманкою , а також із вадою серця й іншими подібними серйозними протипоказаннями. Ті ж , хто  потряпляв  на лікування  й порушив правила, мав  негайно покинути  цю благодійну та  помірковану  установу , про яку й досі можна говорити  з великою повагою.

 

 

 

 

 

 

 


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Nik (заполнить обязательно)
Ваш E-Mail Используется только для того что бы вы знали где и какую сделали запись
Комментарий
HTML-теги Вырезаются!!! _SOOBDELHTML2_ (pdf, object, swf)
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Страница сгенерирована за 0.031 сек..